Lukuaika:
4 minuuttia

Kalligrafiasta sateisen kesän aktiviteetti 

Oletko miettinyt kalligrafian harrastamisen aloittamista, mutta et tiedä mistä aloittaa tai se tuntuu haastavalta? Tässä sinulle todella helpot ohjeet, joita noudattamalla pääset helposti alkuun, sillä uskon, että jokainen meistä omistaa kaksi ihan mitä tahansa kynää ja osaa tehdä kynällä kaksi erilaista viivaa.  

”Kaksi mitä tahansa kynää? Enkö siis tarvitse kallista kalligrafiakynää aloittaakseni?” 
Et. Kaksi lyijykynää, puuväriä, kuulakärkikynää tai vaikka tussia riittää! Ota kaksi kynää käteesi ja teippaa tai laita kuminauhalla ne yhteen niin, että terät ovat tasan toisiinsa nähden. Nyt sinulla on kaksoiskynä, jolla voit tehdä tasaterätyylin kalligrafiaa! 

Vain kaksi viivaa riittää 

Nyt kun olet tehnyt onnistuneesti tasateräkynää jäljittelevän kaksoiskynän ja olet valmis opettelemaan kaksi erilaista viivaa. Nämä viivat ovat pystyviiva sekä vasemmalta oikealle alas jatkuva vinoviiva. Viivoja piirtäessäsi pidä kynän kärjet koko ajan n. 45 asteen kulmassa paperiin nähden. Yksinkertaisimmillaan näillä kahdella viivalla pystyt tekemään kaikki aakkosten kirjaimet, jolloin lopputulos jäljittelee goottilaista kirjaintyyliä 1400-luvulta. Etkö usko? Seuraavaksi todistan tämän väitteen oikeaksi. 

Kirjainten piirtäminen 

Kun nämä kaksi viivaa ovat hallussa, voidaan siirtyä kirjainten piirtämiseen. Otetaan esimerkkinä a-kirjain, joka yksinkertaisimmillaan koostuu kahdesta pystyviivasta sekä kolmesta lyhyestä 45 asteen kulmassa kulkevasta vinoviivasta. Lopuksi sulje aukiolevien viivojen päät sekä väritä viivojen sisälle jäävä alue, ja näin olet piirtänyt ensimmäisen goottilaistyylisen a-kirjaimesi, mahtavaa!  

Kaikki kirjaimet noudattavat tätä samaa kaavaa ja tästä a-kirjaimesta saadaan tehtyä kaikki muutkin kirjaimet. Jätä viiva nro. 3 vetämättä ja saat u-kirjaimen. Jätä viiva nro. 5 vetämättä niin saat 0:n. Tee viiva nro. 1 korkeammaksi ja jätä nro. 5 tekemättä niin sinulla on b-kirjain jne. Näin helppoa kalligrafia on yksinkertaisimmillaan ja voit tehdä sitä täysin ilman siihen tarkoitukseen tehtyjä hienoja kyniä ja musteita. Tarvitset vain kaksi kynää ja mielikuvitusta! 

Lopuksi 

Nämä yksinkertaiset kirjaimet toimivat loistavana pohjana omalle kalligrafiaharrastuksellesi. Opittuasi ja ymmärrettyäsi mistä osista kirjaimet koostuvat, vain mielikuvituksesi on rajana niiden kustomoinnille ja oman tyylisi löytämiselle. Minun mielikuvitukseni on vienyt minut vääntelemään kirjaimia mm. euroviisuedustajan muraaliin Vantaalle sekä erilaisiin taidenäyttelyihin ympäri Suomea. Kokeile, venytä rajoja, keksi uutta, opi ja ennen kaikkea pidä hauskaa kynien ja kirjainten kanssa! 

Kirjoittaja: Ampersandin intohimoinen kalligrafian harrastaja Joonas. 

Scroll to Top